poniedziałek, 5 września 2011

Wybór odpowiedniego obiektywu fotograficznego

Autorem artykułu jest Pan Fotograf


Z zakupem lustrzanki cyfrowej wiąże się przede wszystkim dobór odpowiednich obiektywów. Nawet najlepszym aparatem fotograficznym bardzo trudno będzie uzyskać dobrą jakość zdjęć bez przyzwoitego obiektywu. Zanim zaczniemy się rozglądać za konkretnym modelem obiektywu warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Wraz z niezwykle intensywnym rozwojem technologii wzrosła popularność fotografii. Sprzęt niegdyś dostępny tylko dla wtajemniczonych, którego obsługa nieraz wymagała specjalistycznej wiedzy dziś ze względu na prostotę obsługi i bardziej przystępne ceny cieszy się olbrzymią popularnością. Sam proces wykonywania fotografii został uproszczony do granic możliwości i niemal zupełnie zautomatyzowany. Proste pstryk i mamy zdjęcie. Paradoksalnie to nieustanne dążenie do uproszczeń spowodowało jednocześnie coraz większe zainteresowanie lustrzankami cyfrowymi. Ich obsługa w stosunku do prostych aparatów cyfrowych jest może bardziej wymagająca jednakże ze względu na to, że oferują one niemal nieograniczone możliwości twórcze są coraz chętniej wybierane nie tylko w celach komercyjnych ale wśród wszystkich tych dla których fotografia artystyczna znaczy coś więcej.
Z zakupem lustrzanki cyfrowej wiąże się przede wszystkim dobór odpowiednich obiektywów. Nawet najlepszym aparatem fotograficznym bardzo trudno będzie uzyskać dobrą jakość zdjęć bez przyzwoitego obiektywu. Zanim zaczniemy się rozglądać za konkretnym modelem obiektywu warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czego oczekujemy, co i jak lubimy fotografować, co będzie głównym tematem naszych zdjęć. Jeśli nie bardzo wiemy, nie mamy sprecyzowanych upodobań naszą uwagę powinniśmy skierować na obiektywy najbardziej popularne z dostępnych na rynku, często oferowane w zestawie razem z aparatem. Są to obiektywy zmiennoogniskowe o standardowym zakresie ogniskowych. Ogniskowa decyduje o kącie widzenia obiektywu. Standardowe zoomy nadawać się mogą do fotografowania w dobrych warunkach oświetleniowych lub przy mocnej asekuracji lampą błyskową. Sprawdzają się w można powiedzieć standardowych warunkach i dają standardowe wyniki. Pamiętajmy, że jeśli coś jest do wszystkiego to w dużej mierze do niczego. Im większy zakres ogniskowych tym gorsza jakość i ostrość zdjęć. Obiektywy takie nie mają racji bytu w trudniejszych warunkach oświetleniowych takich jak np. fotografia ślubna w kościele czy na weselu. W fotografowaniu koncertów muzycznych ustrzelenie dobrego zdjęcia takim obiektywem kitowym będzie również utrudnione a efekt taki sobie. Wynika to z kilku faktów. ograniczonych ogniskowych – ani dobrego szerokiego kąta, ani najczęściej możliwości odpowiedniego zbliżenia choć z tym akurat nie jest tak źle. Prędkość mechanizmu odpowiedzialnego za automatyczne ustawianie ostrości czyli autofocusa jest słaba. Niedociągnięcia można mnożyć a mimo to jako obiektyw na start w celu zaznajomienia się z aparatem jest wyborem optymalnym. Na sam początek taki obiektyw w zupełności wystarczy.
Po pewnym czasie przeglądając nasze zdjęcia sami będziemy wiedzieć czego nam najbardziej brakuje i jaka tematyka fotografii jest nam najbliższa. Jeśli lubimy krajobrazy, pejzaże lub fotografujemy wnętrza budynków naszą uwagę powinniśmy skierować na obiektywy szerokokątne których ogniskowe zaczynają poniżej 24mm. Jeśli tematem naszych zdjęć są przede wszystkim ludzie i będą to zdjęcia portretowe, obiektywy w zakresie ogniskowych 50-135mm sprawdzą się najlepiej. Portretowanie osób szerokim kątem spowoduje zniekształcenia twarzy na zdjęciach. Jednak w tym przypadku bardzo ważna jest jeszcze jasność obiektywu, który najlepiej aby posiadał jak najniższą wartość początkową przysłony oznaczoną jako litera f. Jasny obiektyw da nam możliwość fotografowania w trudnych warunkach oświetleniowych – na wspomnianych koncertach muzycznych lub ślubach. Da też możliwość sprawnego odseparowania, oddzielenia głównego tematu od tła. Efekt rozmazania tła zależny jest głównie poza długością ogniskowej od jasności. Im większa ogniskowa i im mniejsza przysłona tym efekt rozmycia tła jest większy. Każdy fotograf dostrzeże ogromną różnicę w portretowaniu ludzi jasnym obiektywem stałoogniskowym a standardowym ciemniejszym zoomem. Obiektywy takie są najchętniej używane przez profesjonalnych fotografów dla których fotografia ślubna, artystyczna, reportażowa, reklamowa to chleb powszedni. Ostatnią grupą obiektywów stanowią teleobiektywy, nadające się przede wszystkim do fotografowania obiektów oddalonych w znacznej odległości, a więc np. fotografii lotniczej, przyrodniczej. Jest to ogólny zarys rodzajów obiektywów w fotografii pomijający obiektywy specjalistyczne takie jak makro, rybie oko i inne z jakimi możemy się spotkać. Z pewnością nie wyczerpuje tego rozległego tematu dając jednak pomocne wskazówki dla wszystkich początkujących adeptów sztuki jaką jest fotografia.

---

Jakub Krechowicz

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zawód: fotograf

Autorem artykułu jest Li Li


W każdej dziedzinie życia każdy pełni odpowiednie wyznaczone sobie funkcje oraz role. Każdy zawód wymaga odpowiednich kreacji predyspozycji. Osobom nie wtajemniczonym czynności wydają się być proste i nieskomplikowane.

Jednakże dla profesjonalistów i znawców danej branży, praca jest szeregiem oraz zespołem działań prowadzących do celu. Tam, gdzie wydawać może się koniec roli to dopiero początek często długiej oraz krętej drogi.

W przypadku fotografii jest podobnie. Rola fotografa nie kończy się wraz z okrzykiem „uśmiech” oraz naciśnięciem migawki. W fotografii tradycyjnej otwiera to dopiero drzwi do ciemni. Tam czekają godziny spędzone z powiększalnikami, odczynnikami, płukankami oraz kuwetami. Wielogodzinna zabawa z papierem zaowocuje efektem. Natomiast jeżeli mamy do czynienia z fotografią cyfrową ciemnia ma zupełnie inny wymiar. Występuje pod postacią komputera wraz z odpowiednim oprogramowaniem oraz monitorem.

Fotograf to nie tylko zawód. Bycie fotografem wymaga odpowiednich umiejętności artystycznych oraz manualnych. Należy również charakteryzować się ogromną cierpliwością, gdyż często praca ta jest bardzo mozolna, a nawet niewdzięczna. W celu wydobycia ze zdjęć maksymalnych możliwości niezbędny jest szereg zdolności. Dzisiaj jednak obróbka, selekcja oraz zarządzanie zdjęciami jest integralne, a nawet nierozerwalne z procesem fotografowania. Często sięga się po techniki oraz narzędzia, które pewnością poprawiają ich jakość. Jednakże sam program często nie wystarcza, a aby się w nim swobodnie poruszać potrzebna jest odpowiednia wiedza oraz doświadczenie z tego zakresu. Nie tylko ustawienie balansu bieli, regulacja kontrastów, świateł oraz cieni, ale tez usuwanie szumów czy wyostrzanie tego co niewyraźne wpływa na jakość wykonanych zdjęć.

Wraz ze zmieniającymi się czasami oraz wymaganiami współczesnych klientów zmieniły się techniki oraz sposoby wykonywania zdjęć. Niegdyś wykonywane pamiątkowe zdjęcia, dziś urosły to do rangi sztuki obok malarstwa czy rzeźby. Zatem nie tylko fotografia ślubna, portretowa czy reklamowa zmieniła swoje trendy oraz elementy, ale również proces ich wykonania i przetwarzania.

---

Zobacz także:
- fotograf ślubny Kraków
- suknie ślubne
- bielizna ślubna Kraków

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Umowa z fotografem ślubnym – praktyczne rady

Autorem artykułu jest Krzysztof Mazurkiewicz


Dobra umowa na usłygi fotograficzne uchroni nas przed nieprofesjonalnym fotorgafem. Sprawdzcie na co trrzeba zwrócić uwagę przy podpisywaniu.

Jako że z fotografem ślubnym większość ma styczność zazwyczaj tylko raz, nie każda osoba wie dokładnie, o co zapytać i na co zwrócić uwagę podczas ustalania warunków współpracy. Z uwagi na fakt, iż fotografia ślubna jest obecnie bardzo szybko rozwijającą się branżą, na rynku pojawiają się coraz to nowi specjaliści, a każdy z nich oferuje inne warunki umowy. Zanim więc zdecydujemy się na tego a nie innego fotografa, warto rozważyć, jakie ustalenia chcemy zawrzeć w tym wiążącym strony dokumencie.

IMG_5136

Oczywiście, dobry i rzetelny fotograf powinien nam wszystko dokładnie wytłumaczyć, co jednak nie oznacza, że do spotkania z nim nie warto się przygotować. Pamiętajmy więc przede wszystkim o omówieniu w szczegółach zakresu usług. Jako że fotografia ślubna jest obecnie bardzo popularna i coraz więcej specjalistów zajmuje się tą branżą zawodową, na rynku bez trudu znajdziemy takiego, który dopasuje ofertę do naszych potrzeb. Nie zapomnijmy o zapisaniu w umowie ram czasowych, w których wykonywany będzie reportaż, ilości zdjęć, które fotograf zobowiązuje się nam dostarczyć i terminu realizacji zlecenia. Niezwykle istotna też jest możliwość zerwania współpracy – tutaj zadbajmy o to, aby dokument określał ewentualne konsekwencje powyższego nie tylko dla nas jako klientów, lecz także fotografa (który przecież również może znaleźć się w sytuacji, gdy konieczne będzie zerwanie porozumienia). Pamiętejmy dobra umowa zabezpiecza nas przed nieuczciwymi firmami.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Fotograficzny władca czasu

Autorem artykułu jest Prysiu


Od wieków ludzi byli przekonani, że nasze oczy są „narzędziem doskonałym”. Potrafią bowiem zarejestrować niemalże każdy ruch. Jednakże cóż nam po samym rejestrowaniu, skoro są też takie momenty, których nie widać gołym okiem, a również chcemy je uwiecznić? Na przykład ruch.

Fotografowanie obiektów będących w ruchu to jednak zupełnie inny świat od tego, który dostrzegamy samym patrzeniem. Dzięki aparatom, zarówno tym lepszym, jak i zwykłym, prostym kompaktom, możemy wręcz decydować o czasie. Zabawy związane z fotografowaniem ruchu możemy pojmować na kilka sposobów. Poniższy artykuł ma za zadanie nieco przybliżyć tematykę obu tych sposobów zabawy czasem, jak i udowodnić, że fotografowanie poruszających się obiektów wcale nie musi należeć do trudnych. W końcu – każdy posiadacz aparatu jest po części tytułowym władcą czasu.

Zamrażanie ruchu

Wykonywanie zdjęć obiektów będących w ruchu, a dokładniej sam proces jego zamrażania, wymaga od fotografa uzyskania dużej głębi ostrości – marzenie początkującego operatora aparatu. Ogólne rzecz biorąc cały sęk w tym, żeby, po prostu sfotografować nasz obiekt przy odpowiednio małym czasie otwarcia migawki. Efekt ten widzimy najczęściej podczas wykonywania zdjęć seryjnych, kiedy to w ciągu kilku sekund możemy zrobić mnóstwo ujęć, zatrzymując tym samym w kadrze elementy dynamicznej sytuacji. Podczas ich wykonywania, akcja zazwyczaj zmienia się bardzo szybko, a co za tym idzie, wyjątkowo łatwo jest stracić ciekawe ujęcie.

Jedyne wymaganie sprzętowe to aparat z trybami manualnymi bądź preselekcją czasu. Pozwalają nam one na kontrolę nad elementami ekspozycji, która w tym przypadku jest niemalże niezbędna.

Efekt zatrzymania czasu pomoże nam uzyskać odpowiednia mały otwór przesłony. Zwiększa on bowiem głębię ostrości, którą chcemy uzyskać. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że cały ten efekt może zepsuć nasza niedoskonałość, polegająca chociażby na prozaicznym drżeniu rąk. Dlatego też przy wykonywaniu zdjęć tego typu niezwykle pomocnym okazuje się być nawet prosty statyw oraz oczywiście systemy stabilizacji obrazu.

Fotografować w ten sposób możemy wiele obiektów, od ludzi począwszy na elementach natury i otoczenia skończywszy. Istotne jest, aby odpowiednio dobrać czas otwarcie migawki. Zasada jest jedna – im jest mniejszy, tym lepszy efekt zamrożenia. Dla przykładu, na idealne złapanie w ruchu kropli wody potrzeba 1/2000 sekundy otwarcia migawki.

Reasumując, zdjęcia, na których zatrzymujemy czas na ułamki sekund należą do jednych z prostszych do wykonania. Jednakże wymagają one od fotografującego przede wszystkim refleksu, jak i cierpliwości, niezbędnej przy dalszej przygodzie z fotografią. Dlatego też nie należy się zrażać początkowymi niepowodzeniami.

Długi czas ekspozycji

Efektem niemalże przeciwnym do zatrzymywania czasu jest jego wydłużanie. W tym celu zamiast skracać czas ekspozycji, będziemy go maksymalnie wydłużać. W jakim celu? Otóż naszym zadaniem jest przewyższyć ludzkie oko.

Wrażenia, jakie powstają podczas procesu widzenia w naszej głowie różnią się od obrazu, jaki rejestrowany jest przez aparaty. Wrażenia wzrokowe łączą w sobie zarówno informacje z siatkówki, jak i uzupełniające je doświadczenia czy nasza intuicja. Dlatego też, podczas rozpoznawania ruchu, oczy wcale nie muszą być aż tak dokładne, jak sobie to wyobrażamy. Zmiany ruchu obrazów niedostrzegalne gołym okiem wykorzystamy właśnie podczas fotografowania.

Dłuższy czas ekspozycji pozwala nam na ukazanie na fotografiach jakby dodatkowego wymiaru, który nazwać możemy upływającym czasem. Jako małe ćwiczenie, warto jest skierować obiektyw aparatu na chmury. Chociaż ich położenie zmienia się, oczy nie są w stanie tego dostrzec, tak jak robi to aparat. Co za tym idzie, używana w tym celu wydłużona ekspozycja zmienia nam zwyczajny obraz w abstrakcję, czego przykładem może być długo naświetlany obraz nieba. Nasze oczy dostrzegą jedynie świecące kropki. Aparat ukaże gwiazdy tworzące jasne kręgi wokół Gwiazdy Polarnej.

Przy kwestiach technicznych, podobnie jak to było przy zamrażaniu ruchu, podstawą jest aparat umożliwiający regulację czasu ekspozycji. Nie trzeba zatem posiadać trybu w pełni manualnego, wystarczy jedynie ten opatrzony symbolem S ( shutter, ang. migawka). Przyda się także statyw bądź stabilizacja obrazu w korpusie. Jest to wyjątkowo praktyczne rozwiązanie. Nieruchome elementy kadru pozostawiane są na swoich pozycjach, co jeszcze lepiej wpływa na ostateczny efekt.

Zaczynając, należy pamiętać o doborze odpowiedniego obiektu. Może to być wodospad, rozgwieżdżone niebo czy ruchliwa ulica w nocy. Cała zabawa od teraz polega na wyborze odpowiedniego czasu, ustabilizowanie sprzętu i wciśnięcie spustu migawki. Dlatego też wykorzystywanie długich czasów ekspozycji nie jest wcale trudnym technicznie sposobem na uzyskanie imponujących zdjęć.

---

Więcej porad dotyczących fotografii amatorskiej znajdziesz na blogu: fotomator.blogspot.com

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl